تبلیغات
ادبیات فارسی - غلط های مشهور املایی و دستوری زبان فارسی 10

جذر/ جزر: برخی ها درکاربرد درسـت این دو واژه نیز  اشـتباه می کنند.  جذر به معـنای ریشـه اسـت و در ریاضی  نیز عددی اسـت که آن را در خودش ضرب می کنند. مانند عدد ٣ که وقتی آن را در خودش ضرب کنند عدد ۹ به دست می آید که آن را مجذور می گویند.  جزر اما فرو نشـسـتن آب دریا، بازگشـتن آب دریا و ضد مد می باشد.

 

جرأت/ جرئت: این واژه را به هردو صورت می نویسند. ولی با کرسی همزه نوشته شود بهتر است.

 

حایل / هایل: این دو واژه را نیز برخی  با یکدیگر اشـتباه کرده و به جای هم به کار می برند. حایل اسـم اسـت به معـنای چیزی که پرده وار میان دو چیـز واقع شده و مانع از اتصال آن دو گردد. اما هایل صفـت اسـت  به معنای ترسـناک:
 شـب تاریک وبیم موج و گردابی چنین هایل / کجا دانند حــال ما سـبکـسـاران سـاحل ها ( حافظ )

 

 

خرد/ خورد: معـنای واژه خُرد کوچک و ریز و اندک اسـت مانند: خرد سال یا خرده فروشی، و واژه خورد سـوم شـخص مفرد از مصدر خوردن است در زمان گذشته. نمونه های دیگر:  سالخورده یا خورد و خوراک

 

داوود/ داود: املای این گونه واژه ها را در املای زبان فارسی  با دو ( واو ) سفارش کرده اند. به همین ترتیب واژه هایی  مانند طاوس و کیکاوس را نیز  باید با دو ( واو ) نوشـت: طاووس، کـیکاووس.

 

دُچار/ دوچار: این واژه را که گمان می رود ریشـه ی آن دو چهار باشـد، در متون قـدیمی  به صورت دوچار می نوشـته اند. اما در سده های  اخیر آن را به صورت دُچار نوشـته اند. امروزه نیـز بهتر اسـت به همین صورت نوشـته شـود.


معلم
جمعه 1392/12/2 01:11 بعد از ظهر
با سلام
در كتاب فارسی هفتم در شعر علم زندگانی در بیت « كبوتر بچه ای با شوق پرواز / به جرئت كرد روزی بال و پر باز
واژه ی جرأت شكل دیگر آن نوشته شده و همچنین در داخل كادر نكات املایی این گونه نوشته شده ، بعضی كلمه ها دو املایی اند ، یعنی به دو شكل نوشته می شوند مانند جرئت جرأت - هیئت ، هیأت
نظر شما در مورد این موضوع چیست ؟

پاسخ حفیظ اله اعظمی : سلام
ممنون از لطفتان

تصحیح شد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.